| Piłka nożna / Liga Konferencji

Legia pozna rywala w Lidze Konferencji Europy. Musi się obawiać Hiszpanów, Greków i... tajemniczych Belgów

Legia Warszawa pozna swojego przeciwnika w losowaniu 1/16 finału Ligi Konferencji Europy (fot: Getty Images)
Legia Warszawa pozna swojego przeciwnika w losowaniu 1/16 finału Ligi Konferencji Europy (fot: Getty Images)

W poniedziałek o godzinie 14:00 rozpocznie się losowanie 1/16 finału Ligi Konferencji Europy. Kolejnego rywala poznają piłkarze Legii Warszawa. Kogo powinni się obawiać? Który rywal jest najmocniejszy? Sprawdź nasz "power ranking"!

DALSZĄ CZĘŚĆ PRZECZYTASZ POD REKLAMĄ

Mamy za sobą udany tydzień. W niedzielę wygraliśmy z Cracovią, a wcześniej pokonaliśmy AZ Alkmaar i awansowaliśmy do kolejnej fazy Ligi Konferencji Europy – mówił uśmiechnięty Kosta Runjaic, trener Legii Warszawa.

Jego piłkarze mają za sobą świetną pucharową jesień. W grupie przynajmniej raz wygrali z każdym z przeciwników. Najpierw był triumf nad Aston Villą, potem dwukrotne ogranie Zrinjskiego Mostar, a wisienką na torcie okazało się zwycięstwo w meczu z Holendrami.

Żenująca kara dla AZ Alkmaar. "Karma wróciła... na boisku"

Czytaj też

Dwa miesiące temu w Alkmaar popychano i uderzano Dariusza Mioduskiego, właściciela i prezesa Legii Warszawa (fot: Getty)

Żenująca kara dla AZ Alkmaar. "Karma wróciła... na boisku"

W poniedziałek piłkarze Legii (będą rozstawieni) poznają kolejnych przeciwników na arenie międzynarodowej. Losowanie odbędzie się o godzinie 14:00, a na mecze będzie trzeba poczekać do 15 oraz 22 lutego. Wśród potencjalnych rywali są drużyny, które w Lidze Europy zajęły trzecie miejsca w grupie. W tym gronie znajdują się Olympiakos, Ajax Amsterdam, Real Betis, Sturm Graz, Union Saint-Gilloise, Maccabi Hajfa, Servette Genewa oraz Molde.

Stworzyliśmy specjalny ranking potencjalnych przeciwników. Na kogo byłoby trafić najlepiej? Smakowicie wygląda perspektywa rywalizacji ze Sturmem Graz czy Servette. W kontekście walki o awans dobrze byłoby uniknąć Hiszpanów, Belgów czy Greków.

Olympiakos, Ajax, Betis czy Union to mocne zespoły. Jednocześnie mogę mieć nadzieję, że nasi rywale myślą o Legii w ten sposób, że nie chcieliby się z nami mierzyć. Zobaczymy, co przyniesie los, choć wszystko dzieje się tak szybko, że brakowało wręcz czasu, by poważniej zastanowić się nad poniedziałkowym losowaniem – przyznaje Runjaic. 

Power ranking potencjalnych rywali Legii Warszawa w losowaniu 1/16 finału Ligi Konferencji Europy:

1. Real Betis (Hiszpania) – 55. miejsce w rankingu UEFA (współczynnik 33,000):

Betis jest przedstawicielem drugiej najmocniejszej ligi w rankingu UEFA. Zespół plasuje się na siódmym miejscu w La Liga z dorobkiem 27 punktów. W Lidze Europy Hiszpanie zajęli trzecią lokatę, dwukrotnie pokonując Aris Limassol i raz wygrywając ze Spartą Praga. Do tego doszły dwie porażki z Rangers FC i przegrana z Czechami.

Trenerem drużyny jest doświadczony, 70-letni Manuel Pellegrini. W składzie nie brakuje też ciekawych nazwisk. Wśród środkowych pomocników znajdują się Nabil Fekir, William Carvalho czy Andres Guardado będący kapitanem zespołu. W kadrze jest wielu byłych reprezentantów czołowych klubów. Tak jest z Hectorem Bellerinem (Barcelona, Arsenal), Abde Ezzalzouli (Barcelona) czy Isco (Real Madryt).

Betis mógłby się okazać najtrudniejszym rywalem ze względu na olbrzymią różnicę stylu gry, mocne indywidualności, a także regularne konfrontacje z mocnymi przeciwnikami. Jesienią Hiszpanie zawiedli przegrywając ze Spartą czy Rangers FC, choć bukmacherzy widzieli w nich faworytów. Teraz były klub Wojciecha Kowalczyka może wrzucić kolejny bieg myśląc o fazie pucharowej i potencjalnej szansie walki o trofeum. 

Polakom nie wychodzą najlepiej konfrontacje z Hiszpanami. Na 41 meczów wygrali oni raptem… pięć. Padło też siedem remisów, a 29 razy zwyciężały ekipy z Półwyspu Iberyjskiego. Ostatniego triumfatora z PKO BP Ekstraklasy nie trzeba jednak szukać daleko. Był to Lech Poznań, który na własnym stadionie ograł w poprzednim sezonie Villarreal 3:0 w fazie grupowej Ligi Konferencji Europy.

2. Royale Union Saint-Gilloise (Belgia) – 72. miejsce w rankingu UEFA (25,000):

Nie jest to nazwa, która budzi wrażenie, ale… Belgowie nie są rywalem medialnym, są w najwyższej klasie rozgrywkowej od trzech lat, Ich atutem jest wysoka forma i pewna pozycja lidera w lidze belgijskiej. Latem obawiano się o Pogoń Szczecin przy okazji starcia z KAA Gent, które wygrało na własnym obiekcie 5:0. Tutaj mowa o dominatorze trwających rozgrywek.

Union Saint-Gilloise ma 44 punkty w Jupiler Pro League. RSC Anderlecht, Gent i poprzedni mistrz, Royal Antwerp, tracą odpowiednio osiem, dwanaście i trzynaście punktów. Od początku sezonu trenerem drużyny jest 50-letni Niemiec Alexander Blessin, który poprzednio pracował w Genoi.

Siła klubu z okolic Brukseli tkwi także we właścicielu. Tony Bloom ma większościowy pakiet akcji Belgów, ale jednocześnie jest powiązany z Brighton. Taki akcjonariat przekłada się też na transfery. W ramach współpracy obu klubów, Union przez pół roku 2022 roku reprezentował Kacper Kozłowski. Latem na nowych zawodników wydano za to ponad 16 milionów euro. Najwięcej kosztował Kevin Rodriguez z Independiente.

Wylosowanie Belgów będzie pułapką. Sportowo będzie to jeden z najtrudniejszych rywali. Union zajął trzecie miejsce w Lidze Europy przed LASK Linz, ale za… Toulouse i Liverpoolem. O sile potencjalnych rywali niech świadczy osiem punktów i… wygrana z Anglikami w ostatni czwartek. Mowa w końcu o zwycięstwie z liderem Premier League, choć ten istotnie postawił na rezerwowy skład.

3. Olympiakos (Grecja) – 50. miejsce w rankingu UEFA (36,000):

Olympiakos jest najbardziej utytułowaną drużyną greckiej ligi, która ma za sobą już 47 tytułów. W tym sezonie drużyna z Pireusu zajmuje czwarte miejsce z dorobkiem 28 punktów. Liderem jest PAOK mający cztery "oczka" więcej. Czerwono-biali zajęli trzecią lokatę w grupie Ligi Europy po starciach z West Hamem, Freiburgiem i Backą Topolą. Być może Olympiakos byłby wyżej w naszym rankingu, ale przeciętność ostatnich miesięcy promuje mniej medialnych Belgów.

👉 Decyzja zapadła. Legia Warszawa pożegnała pierwszego piłkarza

Żenująca kara dla AZ Alkmaar. "Karma wróciła... na boisku"

Czytaj też

Dwa miesiące temu w Alkmaar popychano i uderzano Dariusza Mioduskiego, właściciela i prezesa Legii Warszawa (fot: Getty)

Żenująca kara dla AZ Alkmaar. "Karma wróciła... na boisku"

Znamy rywala Legii w fazie pucharowej LKE. Kiedy pierwsze mecze?

Czytaj też

Liga Konferencji: kiedy losowanie par 1/16 finału? [data, godzina]. Podział na koszyki

Znamy rywala Legii w fazie pucharowej LKE. Kiedy pierwsze mecze?

Wśród gwiazd Olympiakosu należy dostrzegać Ayouba El Kaabiego, który strzelił 12 goli, a także Konsantinosa Fortounisa, który ma na koncie osiem trafień. Ekipie z Pireusu nie brakuje też doświadczenia za sprawą Stevana Joveticia, Quiniego (obaj 34 lata) oraz Yoiussefa El Arabiego (36 lat). Grecki klub nie spełnia jednak wysokich oczekiwań. Efektem była zmiana trenera. Na początku grudnia kontrakt podpisał 58-letni Portugalczyk Carlos Carvalhal, który zastąpił Oscara Garcię. 

W ostatnich latach Legia miała spore związki z Olympiakosem. W 2018 roku sprowadziła pomocnika Andre Martinsa. Do tego klubu sprzedawano także graczy z Warszawy. Grecki kierunek wybierali Vadis Odjidja-Ofoe (2017), a także Cafu (2020).

4. Ajax Amsterdam (Holandia) – 23. miejsce w rankingu UEFA (66,000):

To nie jest sezon klubu z Amsterdamu. Ajax na początku sezonu był na dnie tabeli Eredivisie, choć jednocześnie walczył też na arenie międzynarodowej w Lidze Europy. Poważny kryzys holenderskiej ekipy zaczął dobiegać końca na przełomie października i listopada, kiedy trenerem został John van't Schip.

Aktualnie jego zespół zajmuje szóste miejsce w lidze, a w grupie z Brighton, Olympique Marsylia i AEK Ateny zajął trzecią lokatę z dorobkiem pięciu punktów. Na taki bilans złożyły się remis z Francuzami oraz podział punktów i wygrana z Grekami.

Ostatnie, słabsze wyniki sprawiły, że mniej mówi się o świetnej szkółce Ajaksu. Jednocześnie najwyżej wycenianym zawodnikiem jest ledwie 17-letni stoper Jorrel Hato. Jego wartość szacuje się na 22 miliony. Ważną postacią zespołu jest Steven Bergwijn, który ma za sobą ponad 30 meczów w holenderskiej kadrze i zakłada kapitańską opaskę.

Legia ma za sobą dwie konfrontacje z Ajaksem. Za każdym razem obie ekipy mierzyły się w 1/16 finału Ligi Europy. W 2015 roku Holendrzy nie dali większych szans Wojskowym wygrywając 1:0 i 3:0. Trzy z czterech trafień zanotował wówczas Arkadiusz Milik.

Dwa lata później Legia zmierzyła się z Ajaksem po zajęciu 3. miejsca w fazie grupowej Ligi Mistrzów. W Polsce padł bezbramkowy remis, ale w Amsterdamie lepsi byli gospodarze, którzy zwyciężyli 1:0 po bramce Nick’a Viergevera.

2015/2016: Ajax – Legia 1:0, Legia – Ajax 0:3 (1/16 finału LE)
2016/2017: Legia – Ajax 0:0, Ajax – Legia 1:0 (1/16 finału LE)

5. Maccabi Hajfa (Izrael) – 95. miejsce w rankingu UEFA (17,000):

Latem mistrzowie Izraela mieli wielkie ambicje. Mówiono o walce o Ligę Mistrzów, ale stanęło na niższym szczeblu. Przed sezonem myślano też o zatrudnieniu zagranicznego szkoleniowca, a władze klubu robiły rozeznanie w sprawie… Marka Papszuna. Ostatecznie postawiono na Messaya Dego, który wcześniej prowadził drużyny młodzieżowe. Efektem jest trzecie miejsce w lidze i sześć punktów straty do Maccabi Tel Awiw, które przewodzi w Ligat Ha’al.

Ciekawymi zawodnikami w składzie Maccabi są Dia Saba i Lior Rafaelov, którzy odpowiadają za kreowanie akcji w ofensywie. Jednocześnie trudno oceniać ekipę z Hajfy, bo w lidze krajowej rozegrała raptem osiem meczów. To efekt czasowego przerwania rozgrywek w związku z konfliktem z Palestyną. Drużyny wróciły już jednak na boiska.

W Lidze Europy ekipa z Izraela wygrała z Panathinaikosem i zremisowała z Grekami oraz Villarealem. Do bilansu należy doliczyć dwie porażki z Rennes. Mecz z zielono-białymi oznaczałby najpewniej spotkanie na neutralnym gruncie bez udziału kibiców. Tak klub z Hajfy kończył fazę grupową i gościł na Puskas Arenie w Budapeszcie.

6. Molde FK (Norwegia) – 64. miejsce w rankingu UEFA (26,500):


Molde w 2022 roku zdobyło mistrzostwo Norwegii, ale ostatnie rozgrywki zakończyło dopiero na piątym miejscu. Oczekiwania w drużynie prowadzonej przez Elinga Moe sięgały nawet Ligi Mistrzów, ale stanęło na występach w Lidze Europy. Latem poszukiwano nowych piłkarzy, a na celowniku znalazł się między innymi Ariel Mosór. Do transferu nie doszło ze względu na to, że sam zawodnik wycofał się z transakcji i wolał pozostać w Piaście Gliwice.

Atutem Legii w konfrontacji z Molde mógłby być fakt, że rywale będą na początku sezonu. Rozgrywki w Norwegii toczą się w systemie wiosna-jesień. Pod znakiem zapytania będzie stan kadrowy niebiesko-białych. Od kilku miesięcy spekuluje się o transferze Mathiasa Fjortforta Lovika.

20-latek miał jednak gorszy ostatni sezon. W 39 spotkaniach zdobył dwa gole i miał trzy asysty. Jedną z nich zanotował w przegranym meczu z Bayerem Leverkusen w LE. Molde dodatkowo zanotowało dwie wygrane z BK Hacken i raz zdołało zremisować z Qarabagiem Agdam.

2013/2014: Molde – Legia 1:1, Legia – Molde 0:0 (3. runda el. LM)

7. Servette Genewa (Szwajcaria) – 197. miejsce w rankingu UEFA (7,000):

Servette walczy o miejsce na podium szwajcarskiej ligi. Obecnie klub z Genewy zajmuje czwarte miejsce z dorobkiem 31 punktów i traci siedem "oczek" do liderującego Young Boys Berno. W LE kasztanowo-biali mierzyli się ze Slavią Praga, AS Romą i Sheriffem Tyraspol. Jedyny mecz wygrali z ekipą z Naddniestrza, ale dołożyli do tego remisy z Włochami i właśnie mistrzami Mołdawii.

Potencjalny rywal Legii ma w swoich szeregach najskuteczniejszego strzelca rodzimej ligi. Chris Bedia zdobył do tej pory dziesięć bramek, a w klubie występuje od blisko dwóch lat. Do Genewy trafił z belgijskiego RSC Charleroi. Szwajcarzy budują swój zespół w oparciu o wolnych zawodników i rzadko płacą za nowych graczy. W pięciu ostatnich zimowych oknach transferowych dokonali raptem pięciu transferów.

8. Sturm Graz (Austria) – 110. miejsce w rankingu UEFA (13,500)

Wicelider lider austriackiej ligi (dwa punkty straty do Red Bulla Salzburg) dał się jesienią poznać polskiej publiczności. Sturm mierzył się w Lidze Europy z Rakowem Częstochowa. Mistrzowie Polski zdołali raz wygrać, ale na własnym stadionie przegrali 0:1. W ostatniej kolejce obie drużyny toczyły korespondencyjny pojedynek o awans, ale finalnie to drużyna prowadzona przez Christiana Ilzera zajęła trzecie miejsce w grupie. Wszystko dzięki lepszemu bilansowi bramkowemu.

Piłkarzem Sturmu jest Szymon Włodarczyk, który latem trafił do Grazu za ponad dwa miliony euro z Górnika Zabrze. Wychowanek akademii Legii strzelił w tym sezonie 9 goli i miał 2 asysty w 28 spotkaniach. Najciekawszą postacią jest jednak Alexander Prass. 22-letni skrzydłowy ma za sobą debiut w kadrze Austrii i jest wyceniany na osiem milionów euro.

Losowanie 1/16 finału Ligi Konferencji Europy w poniedziałek o godzinie 14:00.

Znamy rywala Legii w fazie pucharowej LKE. Kiedy pierwsze mecze?

Czytaj też

Liga Konferencji: kiedy losowanie par 1/16 finału? [data, godzina]. Podział na koszyki

Znamy rywala Legii w fazie pucharowej LKE. Kiedy pierwsze mecze?

Zobacz wszystkie gole Legii w fazie grupowej Ligi Konferencji! [WIDEO]
Kompilacja bramek Legii Warszawa w fazie grupowej Ligi Konferencji (fot: TVP Sport)
Zobacz wszystkie gole Legii w fazie grupowej Ligi Konferencji! [WIDEO]

Zobacz też
Niezwykły przypadek rywala Jagiellonii. Aż trudno w to uwierzyć
Piłkarze Jagiellonii Białystok (fot. Getty Images)

Niezwykły przypadek rywala Jagiellonii. Aż trudno w to uwierzyć

| Piłka nożna / Liga Konferencji 
Telewizja Polska pokaże mecze Rakowa w Lidze Konferencji!
Europejskie emocje wracają do Częstochowy. TVP pokaże mecze Rakowa! (fot. Getty)
tylko u nas

Telewizja Polska pokaże mecze Rakowa w Lidze Konferencji!

| Piłka nożna / Liga Konferencji 
Z kim i kiedy mecze Jagiellonii w eliminacjach Ligi Konferencji? Sprawdź terminarz
Afimico Pululu (fot. Getty Images)

Z kim i kiedy mecze Jagiellonii w eliminacjach Ligi Konferencji? Sprawdź terminarz

| Piłka nożna / Liga Konferencji 
Z kim i kiedy mecze Rakowa w eliminacjach Ligi Konferencji? Sprawdź terminarz
Ivi Lopez (fot. Getty Images)

Z kim i kiedy mecze Rakowa w eliminacjach Ligi Konferencji? Sprawdź terminarz

| Piłka nożna / Liga Konferencji 
Polskie kluby poznały rywali w el. Ligi Konferencji!
Kadr z meczu Raków Częstochowa – Jagiellonia Białystok (fot. Getty)

Polskie kluby poznały rywali w el. Ligi Konferencji!

| Piłka nożna / Liga Konferencji 
Kompromitacja w Kiszyniowie. Przypominamy mecz z Mołdawią [SKRÓT]
(fot.

Kompromitacja w Kiszyniowie. Przypominamy mecz z Mołdawią [SKRÓT]

| Piłka nożna / Reprezentacja 
Łatwiejsza droga Jagiellonii do Ligi Konferencji!
Jagiellonia Białystok rozstawiona we wszystkich rundach eliminacji (fot. Getty Images)

Łatwiejsza droga Jagiellonii do Ligi Konferencji!

| Piłka nożna / Liga Konferencji 
Piłkarz Jagi w najlepszej drużynie sezonu!
Afimico Pululu znalazł się w najlepszej jedenastce Ligi Konferencji (fot. Getty Images)

Piłkarz Jagi w najlepszej drużynie sezonu!

| Piłka nożna / Liga Konferencji 
Jedyna taka drużyna! Chelsea przeszła do historii piłki
Chelsea jest pierwszą drużyną w historii, która triumfowała we wszystkich europejskich rozgrywkach (fot. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Jedyna taka drużyna! Chelsea przeszła do historii piłki

| Piłka nożna / Liga Konferencji 
Trener Betisu pociesza kibiców. "To krok naprzód"
Manuel Pellegrini (fot. PAP)

Trener Betisu pociesza kibiców. "To krok naprzód"

| Piłka nożna / Liga Konferencji 
wyniki
Wyniki
28 maja 2025
Piłka nożna

Real Betis

Chelsea Londyn

08 maja 2025
Piłka nożna

ACF Fiorentina

Real Betis

Chelsea Londyn

Djurgardens IF

01 maja 2025
Piłka nożna

Real Betis

ACF Fiorentina

Djurgardens IF

Chelsea Londyn

17 kwietnia 2025
Piłka nożna

Rapid Wiedeń

Djurgardens IF

Chelsea Londyn

Legia Warszawa

ACF Fiorentina

Celje

Jagiellonia

Real Betis

10 kwietnia 2025
Piłka nożna

Real Betis

Jagiellonia

Polecane
Najnowsze
Duża zmiana w zespole ekstraklasowicza. Lato jest zupełnie inne
tylko u nas
Duża zmiana w zespole ekstraklasowicza. Lato jest zupełnie inne
Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
| Piłka nożna / PKO BP Ekstraklasa 
Szymon Weirauch, bramkarz Lechii Gdańsk (fot. Getty).
Wielki Szlem pod znakiem macierzyństwa
Belinda Bencić (fot. Getty Images)
Wielki Szlem pod znakiem macierzyństwa
| Tenis / Wielki Szlem 
Po meczu Polki stanęły w kole. Oto, co sobie powiedziały
Adriana Achcińska w meczu ze Szwedkami (fot. Getty Images)
Po meczu Polki stanęły w kole. Oto, co sobie powiedziały
Dawid Brilowski
Dawid Brilowski
Kamil Majchrzak szczerze o Wimbledonie
Kamil Majchrzak (fot. Getty Images)
Kamil Majchrzak szczerze o Wimbledonie
| Tenis / Wielki Szlem 
Z deszczu pod rynnę? Po zmianie klubu Kamiński wcale nie będzie miał lekko
Jakub Kamiński (fot. Getty Images)
tylko u nas
Z deszczu pod rynnę? Po zmianie klubu Kamiński wcale nie będzie miał lekko
Radosław Laudański
Radosław Laudański
Polki oddały pole. Selekcjonerka mówi wprost: nie taki był plan
Nina Patalon (fot. Getty Images)
Polki oddały pole. Selekcjonerka mówi wprost: nie taki był plan
Dawid Brilowski
Dawid Brilowski
Z Górnika na podbój Danii. "Mogą zarobić na nim więcej niż wydali"
Dominik Sarapata (fot. Getty Images)
Z Górnika na podbój Danii. "Mogą zarobić na nim więcej niż wydali"
Przemysław Chlebicki
Przemysław Chlebicki
Do góry